Annual Athletic Meet of Primary Wing
Event Start Date : 25/11/2022 Event End Date 25/11/2022
Annual Athletic Meet of Primary Wing at DAV Public School Pakhowal Road Ludhiana
The Annual Athletic Meet of Primary Wing was organised at DAV Public School Pakhowal Road Ludhiana with great vigour and enthusiasm. The budding Sportstars of Classes III- V remained super excited to beat their opponents during preliminary heats and paving their way to the finals.
The final round witnessed the shortlisted participation of around 500 students. Pr. Dr. Satwant Kaur Bhullar inaugurated the event and motivated the students to participate with full conviction and zeal. Dr. Bhullar also threw light on the role of physical fitness in personality development.
The students had an enjoyable experience as they displayed spectrum of strength and vitality in various simple race, hurdles, ring race, fill the bucket race etc.
Ms Tejinder Kaur, Academic Supervisor shared that the purpose of the Athletic Meet was to encourage students to play outdoor games over sedentary activities. She stated that such activities help in improving physical and mental health of the students. The students exhibited true sportsmanship throughout the meet.
RESULTS OF Annual Athletic Meet
CLASS 3
RING RACE ( GIRLS)
First Position-Jaisreen III A
Second Position -Aishleenkaur III C
Third Position- Aradhya Kapoor III I
RING RACE ( BOYS)
First Position -Nikunj sharma III F
Second Position -Devyansh III I
Third Position - Devyansh III B
ZIGZAG RACE ( GIRLS)
First Position - Tehzeeb kaur III G
Second Position -Sara III E
Third Position -Shanaya kapoor III I
ZIGZAG RACE (BOYS)
First Position -Samarjot Singh III H
Second Position -Raghavendra Singh III B
Third Position - Aarav luthra III C
SIMPLE RACE (GIRLS)
First Position - Ananya III E
Second Position -Aahanasood III I
Third Position -Gurseeratkaur III H
SIMPLE RACE (BOYS)
First Position - Aviraj Singh III H
Second Position -Aarav Mongia III B
Third Position - Vihaan Sareen III E
Third Position -Mudit Maurya III F
CLASS :- 4th
Simple Race (Boys)
First :- Savitoj 4G
Second :- Bhavik 4F
Third :- Chandeep 4H
Simple Race (Girls)
First :- Prabhleenkaur 4D
Second :- Vandita 4A
Third :- Prisha 4E
Hurdle Race (Boys)
First :- Diljot Singh 4E
Second :- Udaivir 4H
Third :- Hezal 4F, Laksh 4C
Hurdle Race (Girls)
First :- Guntaas 4I
Second :- Yeshika 4F
Third :- Nimrat 4E, Hunar 4A
Obstacle Race (Boys)
First :- Navtejveer Singh 4A
Second :- Om 4F
Third :- Damanjotsingh 4D
Obstacle Race (Girls)
First :- Pranvi 4F
Second :- Gursiratkaur 4D
Third :- Ekamkaur 4E, Mannat 4H
Class :- 4
Fill the water race (Girls)
First :- 4 I
Kavya
Chehak arora
Agamjotkaur
Jazzleen
Monisha
Suhana
Tavleen
Harleen
Harsifat
Harsirat
Laranya
Sanvi
Second :- 4 A
Hinal
Devishi
Shonaya
Tahira
Bhargavi
Parleen
Shainan
Kavya
Gurnoor
Navgun
Gurseerat
Simrat
Third :- 4E
Aradhya
Aseeskaur
Dishita
Gurleen
Hezal
Kavya
Mannat
Niharika
Prabhgun
Rehmat
Gurnoor
Prachita
Third :- 4H
Siya
Jasnoor
Eknoor
Vibhuti
Kamakshi
Navya
Ravia
Samridhi
Sehaj
Palakpreet
Kyra
Urvi
Fill the water race (Boys)
First :- 4 E
Parthsharma
Sehajpreetsingh
Divyansh Goyal
Ayan sood
Pratush
Harsimarsingh
Pranav sharma
Saksham summal
Jaskaran singh
Jugadsingh
Anmol sharma
Abhinav
Second :- 4 I
Gitansh
Vardhan
Dilraaj
Chetanya
Gurpartap
Vansh
Himank
Keshav
Kavyam
Naksh
Raghav
Reyansh
Third :- 4 H
Keshav
Anuj
Ahsaas
Rudraksh
Vinayak
Aditya singh
Harsh
Daiwik
Vihaan
Aadil
Kanav
Aarav
Class 5
Simple Race (Girls)
First :Anahat Kaur V B
Second : Aastha Modgill V A
Third :Aradhya of V G
Simple Race Boys
First :Hemansh Goel V C
Second :Bhejdeep V E and Devansh V G
Third :AkshitSood V A
Ring Race Girls
First :Meharpreet Kaur and Sherlyn V H
Second :Anshika and Keeratleen V F
Third :Keerti and Sahiena V G
Ring Race Boys
First :Kuwardeep and Parmeet V G
Second :Rihaan and Yashpreet Singh V H
Third :Somil and Yash V I
Hurdle Race Girls
First :Eshita V I
Second :Jasmeet Kaur V C
Third :Harsehaj Kaur V G and Bhavika V H
Hurdle Race Boys
First : Samar Kapoor V B
Second :Harsimar V E and Karanbir Singh Tikka V H
Third :Dikshant Thakur V A and Anshu Meena V F
Fill the water Race Boys
First position V C
*Taranjot Singh
Yash walia
Yuvraj Mohal
Harmandeep Singh
Hardik walia
Siddhartha
Atiksh
Moksh
Jahan Dhawan
Sehajveer Singh
Prabhsimran Singh
ShouryaPabbi
Second position V B
*Aayan Mahajan
Abhay Dhir
Arnav Kumar
Aryan Bansal
Binayjot Singh
Japnoor Singh
Rajveer Singh
Gurmat Singh
DevanshRekhi
Shivanj Gautam
Tanavjot Singh
Yvon Sehgal
Third position V D
*Tejaswin Sharma
Sehajbir Singh
Sehajvir Singh Sekhon
ShivaanshMogla
Sukrit Singh Pahuja
Swarit Jain
Yuvraj Singh
Saksham
Ayush Bajaj
Gurkirat Singh
Madhav Goyal
Prabhmeet Singh
Fill the water Race Girls
First V B
Arshita
Awaljot Kaur
Simarleen Kaur
Aasmeen Kaur
Palak Dhand
Hunar Arora
Diksha Taneja
Smridhisood
Yogyatatejpal
Tanveen Kaur
DivanshuSood
Freya
Second V F
Abhijot Kaur
Manseerat Kaur
Jayani Pandey
Pihul Goyal
Shagun Goyal
Jot Kumari
Saanchi
Ravneet Kaur
Harguneet Grewal
Janvi Agnihotri
Evleen
Shagunpreet
Third V D
Angadpreet Kaur
Sanjolu Bansal
Sargundeep Kaur
Riddhi Kalyan
Surmeet Kaur
Aasmi Bhalla
Manyta Goyal
Drisha Seth
Harshgeet Kaur
Jiya Passi
Mankirat Kaur
Gaurika Sharma